Rázová vlna


Rázové vlny jsou vysokoenergetické zvukové vlny, které mohou vznikat v atmosféře při přírodních jevech, například při úderu blesku nebo při proražení zvukové bariéry letadlem. V medicíně se začaly používat v 80. letech 20. století, jako fyzikální léčebná metoda patřící do skupiny mechano-terapií. Tato terapie využívá vysokoenergetické akustické tlakové vlny, aby v postižené tkáni vyvolala hojivé a regenerační procesy. Podle systému používaného ke generování rázové vlny se dělí na radiální (RSWT) a fokusovanou (ESWT).


enPuls NG - Radiální rázová vlna

Radiální rázová vlna (RSWT) využívá pokročilou elektromagnetickou technologii ke generování vysokoenergetických pulzů. Tato technologie je zvláště efektivní při léčbě bolestivých svalových bodů, tendinopatií a patních ostruh. Terapie s en Puls NG je známá svou účinností a zároveň nízkou bolestivostí, což zvyšuje komfort pacienta během léčby.



enShock - Fokusovaná rázová vlna

Fokusovaná rázová vlna (ESWT) je generována piezoelektrickým principem. Piezo-krystaly při elektrické aktivaci vytvářejí tlakové vlny, které se setkávají v jednom fokusovaném bodě. Hloubku průniku lze upravit výběrem rozměru gelové podložky.

Princip: Krystaly jsou uspořádány tak, aby tlakové vlny vyzařované každým krystalem dosáhly zaostřeného bodu. Výsledná energie v tomto bodě závisí na aplikované energii, vlastnostech krystalů a geometrii aplikátoru. Klinická praxe využívá hladiny energetické hustoty (ED) v rozmezí 0,001 až 0,5 mJ/mm².


Výhody terapie rázovou vlnou s přístroji enPuls NG a enShock od Zimmer Medizinesysteme


1. Vysoká účinnost a flexibilita léčby

Přístroje enPuls NG a enShock využívají pokročilé technologie pro generování rázových vln, což umožňuje efektivní a cílenou léčbu různých zdravotních potíží. Díky možnosti nastavení intenzity a hloubky průniku vln lze terapii přesně přizpůsobit individuálním potřebám pacienta. To zajišťuje účinnou terapii pro širokou škálu indikací, jako jsou bolestivé svalové body, tendopatie nebo záněty šlach.

2. Snížená bolestivost a nepříjemné pocity

Oba přístroje se vyznačují nižší mírou bolesti během procedury ve srovnání s jinými metodami rázových vln. Důvody jsou následující:

  • enShock využívá piezoelektrickou technologii, která umožňuje velmi přesnou generaci vln s nižší intenzitou povrchové energie. Tento princip poskytuje hluboký terapeutický účinek s minimálními nepříjemnými pocity na povrchu kůže, což zvyšuje komfort pacienta během léčby.
  • enPuls NG používá elektromagnetickou technologii, která zajišťuje jemný a účinný přenos energie. Díky tomu dochází k menšímu podráždění okolní tkáně a snížení pocitu bolesti, což umožňuje pacientům snazší toleranci terapie.

3. Tichý a komfortní provoz

Přístroje Zimmer Medizinesysteme jsou navrženy tak, aby minimalizovaly hlučnost během aplikace. Zejména enShock je známý svým tichým provozem díky piezoelektrickému principu, což přispívá k příjemnějšímu prostředí pro pacienta a snižuje stres spojený s léčbou.

4. Rychlé a dlouhodobé výsledky

Díky přesnému zaměření a kvalitnímu přenosu energie přístroje poskytují rychlé úlevy od bolesti a podporují rychlou regeneraci tkání. Mnozí pacienti zaznamenávají výrazné zlepšení už po prvních několika málo sezeních, což snižuje potřebu dlouhodobé léčby.


Tyto výhody činí terapii rázovou vlnou s přístroji enPuls NG a enShock ideální volbou pro pacienty hledající efektivní a méně bolestivou léčbu široké škály muskuloskeletálních problémů.


Vhodné pro terapii:

  • bolesti Achillovy šlachy
  • patelární tendinopatie (bolesti v dolníčásti čéšky, skokanské koleno)
  • syndromu tibiální hrany
  • aktivace svalů a vazivové tkáně
  • akupunktura rázovou vlnou
  • svalové spoušťové (bolestivé) body - Trigger points
  • radiální nebo ulnární epikondylitida humeru (tenisový, oštěpařský loket)
  • rozsáhlé kalcifikace ramene (bolesti v oblasti ramenního kloubu)
  • ostruha kosti patní / plantární fasciitida
  • pseudoartróza (a jiné bolesti kolenního kloubu)
  • polyneuropatie (snížená nebo úplná ztráta citlivosti)
  • post-traumatické spasmy
  • Stresové zlomeniny
  • Syndrom bolesti velkého trochanteru
  • Tibiální stresový syndrom
  • zpožděné hojení zlomeniny
  • bolest zad a krku
  • a další




Reference


"Dobrý den, noha super, dělám s ní všechno. První rázovka mě bolela jako prase, ale na třetí jsem skoro usnul na lehátku. Už sportuju naplno a nic mě nebolí. Moc děkuji za péči a všechna doporučení." 

- František


"Veliká úleva. Předcházely dva lasery a pak radiální a fokusovaná rázová vlna. Dnes ráno jsem vstala a hned se rozešla bez veliké bolesti." 

- Linda


"Dobrý den, rázová vlna byla super a poprosím o další rezervaci." 

- Milan


"Dobrý den, dnes jsem byl poprvé po rázovce běhat. Musím říci, že problém, který bránil v běhu a sprintu, je pryč. Nohu můžu v kotníku ohnout a není tam bolest. Strašně moc děkuji, ta rázovka to zahnala 🙏"




Často kladené otázky (FAQ)

Pro jaké zdravotní problémy je rázová vlna vhodná?

Rázová vlna je efektivní při léčbě celé řady diagnóz jako např.: patní ostruha, tenisový loket, golfový loket, skokanské koleno, artrózy, atd. Obecně je vhodná na kalcifikace a úponové bolesti či zranění, zároveň je ale využívaná k odstranění celulitidy, vrásek, strií a v mnoha dalších případech.

Jak dlouho trvá jedno ošetření a kolik ošetření je potřeba?

Celková doba ošetření rázovou vlnou trvá obvykle 20-30 minut. Počet potřebných sezení se může lišit v závislosti na konkrétním zdravotním problému a jeho závažnosti. Zatímco obecně je běžně doporučováno 5 až 10 sezení s týdenními intervaly mezi jednotlivými ošetřeními, v naší klinice díky používání vysoce kvalitního přístroje často stačí pouze 3 až 6 sezení pro dosažení znatelného zlepšení.

Je ošetření rázovou vlnou bolestivé?

Ošetření může být nepříjemné, ale většina klientů jej snáší dobře. Pocit během ošetření závisí na typu rázové vlny a léčené oblasti. Během terapie je s Vámi terapeut s v neustálém kontaktu, což umožňuje efektivní regulaci intenzity ošetření.

Jaký je rozdíl mezi fokusovanou a radiální rázovou vlnou?

Fokusovaná rázová vlna se soustředí hluboko do tkáně, zatímco radiální se rozšiřuje do měkkých tkání a je efektivní na povrchovější partie. Kombinací obou těchto typů dosáhneme většího efektu při menším počtu aplikací.

Můžu po ošetření okamžitě pokračovat v běžných aktivitách?

Ano, po ošetření můžete obvykle pokračovat v běžných denních aktivitách. Doporučujeme však několik dní odpočívat od intenzivnější fyzické aktivity. Přesnější informace Vám poskytne terapeut.

Jak rychle lze očekávat výsledky?

Většina klientů pociťuje úlevu už po prvním nebo druhém ošetření. Celkové výsledky se mohou lišit v závislosti na individuální reakci těla a povaze problému.